Nükhet Barlas, 1978’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Bir süre Atlanta’da bilgi işlem uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 1988’de Miami Üniversitesi-Ohio’da Çevre Bilimi dalında lisansüstü eğitimini tamamladı.  Cincinnati’de uluslararası çevre ve mühendislik danışmanlık firması URS Corp’da uzman/proje yöneticisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye’de çevre mevzuatlarına uyum konusunda danışmanlık yapmayı sürdürdü.

Çeşitli gazetelerde çevre, enerji, ekoloji, yeşil ekonomi, sürdürülebilirlik gibi konularda yazıları çıkmış, Küresel Krizlerden Sürdürülebilir ToplumaÇağımızın Çevre Sorunları kitabı, 2013’de Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi tarafından yayımlanmıştır. Dünya Gemisi ise 2017’de PAN Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

Yazar ayrıca fotoğrafa meraklıdır. Son yıllarda kuş gözlemciliği ve fotoğrafçılığı en büyük merakıdır. İstanbul 2010: Avrupa Kültür ve KEDİ Başkenti sanal sergisi, Avrupa Kültür Başkenti resmi web kataloğunda yer almıştır.

___________________

Nükhet (Gürsoy) Barlas 1954’de Kayseri’de doğdu. Çocukluğu Sümerbank camiasının zengin sosyal/kültürel ortamında geçti. İlkokulu Hereke Sümer ilkokulu’nda, Ortaokulu Erenköy Kız Lisesi’nde, liseyi Bursa Namık Sözeri Lisesi’nde okudu. ODTÜ Endüstri Mühendisliği eğitimi (dersler kadar sosyal/kültürel etkinlikleriyle de) yazar için çok değerlidir.

1979’da evlenerek ABD’de lisansüstü eğitimi yapmakta olan eşine katıldı. Beş yıl Atlanta’da bilgi-işlemci olarak çalıştıktan sonra Miami Üniversitesi-Ohio’da lisansüstü eğitime ve asistanlığa başladı. Çevre Bilimi Master derecesini 1988’de aldı. Cincinnati’de URS Corp. uluslararası çevre ve mühendislik danışmanlık şirketinde dört buçuk yıl uzman ve proje yöneticisi olarak çalıştı. 1993’de ailesiyle birlikte İstanbul’a döndü. Türkiye’de de çevre danışmanlık projelerine katkı yapmayı sürdürmüş olan yazar, çeşitli gazetelerde çevre konularında yazılar yazdı. Ayrıca, altı yıl Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin (sonradan WWF Türkiye) yönetim kurulunda yer aldı.